Lokalizacja:

ul. Szpitalna 37, 05-300 Mińsk Mazowiecki

Główny budynek Szpitala na drugim piętrze przy Oddziale Chirurgicznym.

Kontakt:

25 506 52 31

Rejestracja na badania:

  • Osobiście w Rejestracji Centralnej na pierwszym piętrze w Przychodni Lekarskiej na ul. Tadeusza Kościuszki 9,
  • Osobiście w Rejestracji Chirurgicznej w Szpitalu Powiatowym (wejście A2 przy Kaplicy),
  • Telefonicznie pod numerem
    25 506 53 99

 Wyznaczona godzina badania pacjenta jest podana orientacyjnie, każdy przypadek leczniczy jest inny i wymaga innego czasu badania.
Za ewentualne przesunięcia czasowe przepraszamy. 

Personel:

Mieczysław Romejko - lekarz (II stopień chirurgii ogólnej), Kierownik Pracowni

Marcin Zadorożny - lekarz (specjalista chorób wewnętrznych, specjalista gastroenterologii)

Anna Posiewka - pielęgniarka

Wykonywane badania:

  • Gastroskopia

To endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym przełyku, żołądka, opuszki i części zstępującej dwunastnicy. Gastroskopia polega na wprowadzeniu do przełyku przewodu, który rejestruje i przekazuje obraz z wnętrza ciała pacjenta. Przed wykonaniem badania podawane jest znieczulenie miejscowe. W trakcie badania można także ocenić obecność bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym czy usunąć polipy.

  • Kolonoskopia

Metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Polega ona na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz.

Wykonywane procedury:

  • Biopsja materiału biologicznego,
  • Polipektomia.

Przygotowanie do badań:

Przygotowanie do gastroskopii
  • 12 godzin przed badaniem nie należy nic jeść,
  • Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gum,
  • Zmodyfikować leczenie przeciwkrzepliwe:

Pacjent kierowany na badanie gastroskopowe powinien być również przygotowany do pobrania w razie konieczności wycinków w celu wykonania testu na obecność bakterii Helicobacter pylori oraz pobrania wycinków do badania histopatologicznego. W związku z tym pacjent przyjmujący leki przeciwkrzepliwe i kierowany na badanie endoskopowe powinien mieć zmodyfikowane leczenie przez lekarza kierującego w zakresie przyjmowania leków antyagregacyjnych i przeciwkrzepliwych.

  • Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe,
  • Panie proszone są o nie stosowanie szminek do ust.
Przygotowanie do kolonoskopii

 Przygotowanie do kolonoskopii należy rozpocząć na 7 dni przed badaniem. 

Na 7 dni przed badaniem kolonoskopowym należy:
  • przerwać przyjmowanie preparatów żelaza,
  • przerwać spożywanie owoców pestkowych, zwłaszcza z drobnymi pestkami (kiwi, truskawki, winogrona) oraz pieczywa z ziarnami, musli, siemienia, maku itp. należy również unikać spożywania buraków czerwonych (buraki fałszują kolor śluzówki jelita),
  • zmodyfikować leczenie przeciwkrzepliwe.
Pacjent kierowany na badanie kolonoskopowe powinien być również przygotowany do pobrania w razie konieczności wycinków do badania histopatologicznego w trakcie badania oraz ewentualnego wykonania zabiegu endoskopowego np. endoskopowego usunięcia polipów. W związku z tym pacjent przyjmujący leki przeciwkrzepliwe i kierowany na badanie endoskopowe powinien mieć zmodyfikowane leczenie przez lekarz kierującego w zakresie przyjmowania leków antyagregacyjnych i przeciwkrzepliwych. Jeżeli Pani/Pan choruje na cukrzycę oraz inne choroby przewlekłe mogące wpływać na przygotowanie do badania endoskopowego należy wcześniej skontaktować się ze swoim lekarzem leczącym, aby indywidualnie ustalić szczegółowy plan postępowania i przygotowania do badania.

 

Wyniki badań histopatologicznych
Wyniki badań histopatologicznych można odebrać w Pracowni Endoskopii od poniedziałku do piątku (oprócz wtorków) w godzinach 10:00 – 14:00.