Lokalizacja:

ul. Szpitalna 37, 05-300 Mińsk Mazowiecki

Wejście A2, korytarzem na wprost od wejścia.
lub
Głównym wejściem szpitala, korytarz na prawo, przed SOR po lewo, klatką schodową w dół.
W przejściu podziemnym między poradnią chirurgiczną, a głównym budynkiem szpitala.

Pracownia Rezonansu Magnetycznego

Zapisy na badanie rezonansu magnetycznego:

Od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00 – 18:00.

 1. Osobiście w Rejestracji medycznej przy ul. Szpitalnej 37, wejście numer A2
 2. Telefonicznie pod numerem telefonu:
  81 820 05 07
 3. Mailowo: rejestracja@rezonansmm.pl

Godziny pracy pracowni:

Poniedziałek – Piątek07:00 – 21:00
Sobota – Niedziela07:00 – 19:00
Święta i inne dodatkowe dni ustawowo wolne od pracyPRACOWNIA NIECZYNNA

Dla kogo?

Dla każdego Pacjenta posiadającego powszechne ubezpieczenie zdrowotne ze skierowaniem na wykonanie badania RM.
Badanie można wykonać również odpłatne.

CENNIK USŁUG MEDYCZNYCH

Czym jest rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny jest badaniem, które pozwala na zobrazowanie wnętrza ludzkiego ciała i wykrywanie, jak i obserwację jednostek chorobowych.

Ta metoda diagnostyczna charakteryzuje się dużą czułością i swoistością, szczególnie w odniesieniu do badań z zakresu neuroradiologii (mózgowie, kręgosłup, nerwy obwodowe) oraz stawowych. Dzięki temu jest ona kluczowym elementem w doborze odpowiedniego leczenia.

Badanie rezonansem magnetycznym umożliwiły dokonania z zakresu fizyki i matematyki sięgające kilkuset lat wstecz. Pacjent, umieszczony w polu magnetycznym o wysokim natężeniu, poddawany jest działaniu fal o częstotliwości radiowej. Pozwala to generować sygnał, czyli informacje o położeniu tkanek wewnątrz naszego ciała, które po odpowiedniej obróbce mogą być transformowane na obrazy widoczne na ekranach.

Co nas wyróżnia?

Pracujemy na urządzeniu Siemens MAGNETOM Altea o mocy 1,5 Tesli. Jest to wysokiej jakości aparat najnowszej generacji, który pozwala na realizowanie wyzwań, stawianych przez nawet najtrudniejsze do zbadania lokalizacje anatomiczne.

Umożliwia nam na zachowanie krótkich czasów badania przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu fizycznego i psychicznego pacjenta.

 • Doświadczony zespół
 • Nowoczesny aparat MR o polu 1,5 T
 • Szerokie okole magnesu z oświetleniem i nawiewem, zwiększające komfort pacjenta
 • Stół o nośności do 250 kg
 • Badanie komercyjne nie wymaga skierowania
 • Dogodny termin
 • Szeroki wachlarz badań, w tym badania dynamiczne oraz badania kości długich
 • Możliwość odebrania płyty bezpośrednio po badaniu
 • Możliwość badania pacjentów z klaustrofobią oraz otyłych
 • Multimedia podczas badania (muzyka i video)

Przygotowanie do badania MR

W celu dopełnienia wszelkich formalności, prosimy o zgłoszenie się do rejestracji min. 30 minut przed wyznaczoną godziną badania.

Dokumenty:

Należy zabrać ze sobą całą dokumentację medyczną i poprzednie badania obrazowe dotyczące okolicy badanej oraz informacje dotyczące zabiegów, podczas których zostały wszczepione protezy, implanty, stenty lub inne elementy.

Ubranie:

Do badania prosimy o zakładanie garderoby, która nie zawiera żadnych elementów metalowych.

Przed wejściem do pomieszczenia MR pacjenci zostaną poproszeni o pozostawienie wszelkich metalowych elementów – biżuterii, kluczy, telefonów, spinek, zegarka, paska, aparatu słuchowego lub innych przedmiotów metalowych.

W przypadku badania rezonansem głowy prosimy o niestosowanie makijażu i lakieru do włosów.

Dodatkowe badania:

W przypadku badań z zastosowaniem środka kontrastowego należy zgłosić się na badania z aktualnym badaniem poziomu kreatyniny we krwi wykonanym nie później niż 14 dni przed zaplanowanym badaniem MR oraz powstrzymać się od spożywania pokarmów na min. 4 godziny przed badaniem.

Posiłki i leki:

W przypadku badania MR okolicy jamy brzusznej, miednicy lub prostaty w przeddzień badania należy pozostawać na diecie lekkostrawnej. Wieczorem należy przyjąć 1 x 5 kapsułek symetykonu (np. Espumisan) oraz Nospa Forte 1x80mg. Jeżeli badanie odbywa się w godzinach porannych, to należy pozostać na czczo oraz przyjąć 1 x 3 kapsułki symetykonu (np. Espumisan) oraz Nospa Forte 1x80mg.

Jeżeli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, to należy pozostawać na diecie lekkostrawnej, 4 godzin przed planowanym wykonaniem badania należy pozostać na czczo. Rano należy przyjąć 1 x 3 kapsułki symetykonu (np. Espumisan) oraz Nospa Forte 1x80mg.

Osoby przyjmujące leki na stałe, w dniu badania proszone są o ich przyjęcie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Na badanie należy zabrać:

 1. Dokument potwierdzający tożsamość.
 2. Wyniki poprzednich badań diagnostycznych (TK, MR, RTG, USG) dotyczących badanej części ciała, karty informacyjne z dotychczasowego leczenia.
 3. W przypadku badań ze środkiem kontrastowym należy zabrać wynik aktualnego poziomu kreatyniny i współczynnika eGFR.
 4. W przypadku występowania przeciwwskazań względnych do badania MR proszę zabrać dokumentację medyczną dotyczącą wszczepionych implantów, etc.

Drodzy Pacjenci

Czujemy się w obowiązku poinformować o tym, że ze względu na specyfikę badań rezonansem magnetycznym podana przez nas planowana godzina rozpoczęcia badania może ulec zmianie. W badaniu tego typu, przygotowanie pacjenta oraz współpraca podczas badania ogrywają kluczową rolę. Każdy z pacjentów, którzy z wyżej wymienionych powodów narażeni są na dłuższe oczekiwanie może liczyć na poczęstunek wodą, kawą lub herbatą, jeśli nie ma przeciwwskazań przed mającym odbyć się badaniem.

Przeciwwskazania do badania MR

Względne:
1. Wszczepiona sztuczna zastawka serca, neurostymulator
2. Wszczepiona lub zewnętrzna pompa do podawania leku
3. Wszczepione klipsy naczyniowe, klipsy chirurgiczne, stenty w naczyniach wieńcowych, spirale lub filtry wewnątrznaczyniowe
4. Wszczepione implanty ortopedyczne
5. Karmienie piersią, wkładka domaciczna

Bezwzględne:
1. Posiadany rozrusznik serca bądź defibrylator niekompatybilny z MR
2. Wszczepiony implant ucha środkowego lub wewnętrznego niekompatybilny z MR
3. Opiłek lub odłamek znajdujący się w okolicy oczodołu, potwierdzony w badaniu RTG
4. Wszczepiony klips ferromagnetyczny w mózgowiu

Badanie z podaniem środka kontrastowego

Środki kontrastowe stosowane podczas wykonywania badań rezonansu magnetycznego, są dużo bezpieczniejsze od tych z tomografii – nie mają żadnego wpływu na tarczycę, są podawane w mniejszej ilości i bardzo łatwo wypłukują się z organizmu. Niemniej jednak, wskazane jest, aby pacjent przybył na badanie dobrze nawodniony i dużo pił przez kolejne 2 dni od czasu badania.

Do podania kontrastu wymagane jest oznaczenie w surowicy krwi kreatyniny lub eGFR, które pozwalają na ocenę wydolności nerek pacjenta. Pacjent musi być przynajmniej 4 godziny na czczo (pić można wyłącznie wodę niegazowaną).

Badanie MR z kontrastem pozwala na pogłębienie diagnostyki i różnicowanie pomiędzy różnymi zespołami chorobowymi. Jeśli badanie bez kontrastu jest niekonkluzywne, lekarz kierujący może zlecić ponowne wykonanie badania z podaniem kontrastu, aby upewnić się co do proponowanej diagnozy i leczenia.

Kobietom ciężarnym zaleca się odciągnięcie pokarmu przed badaniem z podaniem kontrastu, tak aby zaprzestać bezpośredniego karmienia piersią na 24 godziny po badaniu.

Pomiędzy badaniem CT z kontrastem, a badaniem MR z kontrastem powinien być zachowany odstęp min. 72h.