Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim zachęca do lektury artykułów poświęconych zasadom prawidłowego żywienia. Cyklicznie będą pojawiały się interesujące publikacje związane z profilaktyką i leczeniem chorób za pomocą diety oraz odpowiednim żywieniu na poszczególnych etapach życia.
W dzisiejszych czasach zdrowe żywienie stało się swego rodzaju modą. Jednak bez względu na to, z jakich pobudek postanowiliśmy się zdrowo odżywiać, z pewnością korzystnie wpłynie to na nasz organizm. Zdrowe jedzenie powinno być dopasowane do potrzeb naszego organizmu i indywidualnego zapotrzebowania na takie składniki jak: węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy oraz składniki mineralne. Złe nawyki żywieniowe, a co za tym idzie nieodpowiednia dieta może prowadzić do wielu dolegliwości i schorzeń.
Czy wiecie, że aż trzy na cztery osoby uniknęłoby bardzo poważnych chorób gdyby tylko zmieniły nawyki żywieniowe? Statystyki mówią, że coraz więcej Polaków choruje i umiera z powodu otyłości i jej powikłań – cukrzycy, nowotworów, osteoporozy i innych chorób cywilizacyjnych. Każdego dnia u setek osób dochodzi do zawałów serca lub udaru mózgu. Te i liczne inne ciężkie, skomplikowane schorzenia mają swój początek nie gdzie indziej ale właśnie w ODŻYWIANIU oraz w stylu życia.
Z roku na rok choroby cywilizacyjne dotykają coraz większą liczbę osób, są odpowiedzialne za pogorszenie jakości życia, skrócenie jego długości, a także za większość kosztów społecznych. Zalicza się do nich m.in.:
- nadwagę i otyłość,
- choroby serca i naczyń krwionośnych (choroba niedokrwienia serca, miażdżyca, zawały, udary),
- cukrzycę,
- niektóre nowotwory,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedokrwistość,
- choroby spowodowane niedoborem jodu,
- osteoporozę,
- próchnicę,
- niektóre choroby przewodu pokarmowego,
- zatrucia pokarmowe,
- nadwagę, otyłość, cukrzycę, nowotwory, alergie, chorobę wrzodową, nadciśnienie tętnicze i choroby układu krążenia.
Czynniki sprzyjające chorobom XXI wieku są bezpośrednio związane ze złym trybem życia. Przyczyniają się do nich zasadniczo dwa czynniki siedzący tryb życia i nieprawidłowa dieta obfitująca w cukry proste i tłuszcze zwierzęce. Współodpowiedzialne za pojawianie się tych chorób są również nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadmierny stres, a także nieprzestrzeganie zasad profilaktyki.
Nieodpowiednia dieta ma ogromne znaczenie w powstawaniu wielu schorzeń, jednakże jest to czynnik modyfikowalny. Oznacza to, że człowiek ma całkowitą kontrolę nad tym, czy dieta będzie czynnikiem ryzyka, czy wręcz przeciwnie stanie się ważnym elementem profilaktyki, który może zniwelować pojawienie się choroby.
Chorobom cywilizacyjnym możemy zapobiegać poprzez właściwe żywienie, nie musi to być ścisła, rygorystyczna dieta, wystarczy prawidłowe, racjonalne żywienie. Polega ono na regularnym dostarczaniu organizmowi energii oraz wszystkich składników koniecznych do życia we właściwej proporcji i ilości. Taki ,,rozsądny” sposób żywienia warunkuje prawidłowe funkcjonowanie i rozwój organizmu, a także przyczynia się do spowolnienia procesu starzenia. Prawidłowe żywienie odgrywa ważną rolę na każdym etapie życia. Sposób żywienia wpływa na człowieka przez całe życie, oddziałuje na wiele czynników zdrowotnych i decyduje o ich wzajemnych interakcjach. Aby organizm funkcjonował właściwie dieta musi być odpowiednio zbilansowana. Należy ją urozmaicać tzn. układać z różnych produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Zróżnicowanie jakościowe i ilościowe powinno uwzględniać przede wszystkim wiek, płeć, stan fizjologiczny oraz rodzaj aktywności psychofizycznej. Ważnym elementem zachowania zdrowia jest prowadzenie aktywnego trybu życia. Aktywność fizyczna zapobiega otyłości, chorobom narządu ruchu, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, poprawia samopoczucie, zwiększa insulinowrażliwość oraz jest pomaga w obniżaniu cholesterolu.
Złe nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe oznaczają nieprawidłowy sposób żywienia. Polacy jedzą za mało produktów zbożowych, szczególnie pełnoziarnistych, mleka i przetworów mlecznych, ryb i przetworów rybnych, warzyw i nasion roślin strączkowych, natomiast za dużo tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz cukru i wyrobów cukierniczych. Nieprawidłowości w odżywianiu prowadzą do nadmiaru lub niedoboru różnych składników odżywczych. Najczęściej popełniane przez Polaków błędy polegają na zbyt dużym pobieraniu energii, tłuszczów nasyconych, cukrów prostych, cholesterolu i soli kuchennej, zbyt małym spożyciu produktów bogatych w węglowodany złożone, błonnik pokarmowy, jod, wapń, żelazo oraz witaminy. Niekorzystne jest nadużywanie alkoholu, używek (kawy, herbaty), a także zbyt mała aktywność fizyczna (siedzący tryb życia), palenie tytoniu.
Oceniając wpływ złych nawyków żywieniowych na stan zdrowia, należy zwrócić uwagę na nadmierne spożycie alkoholu i wynikające z tego konsekwencje. Niestety w Polsce spożycie alkoholu jest zbyt wysokie. Picie nadmiernych ilości alkoholu ma negatywny wpływ na cały organizm. Prowadzi do zmian w wątrobie – ulega ona odtłuszczeniu, jej normalna praca jest niemożliwa. Zakłócone są w związku z tym przemiany energetyczne, metabolizm białek, tłuszczów, węglowodanów, cholesterolu, witaminy A, żelaza. jak wiadomo, wątroba jest głównym miejscem tych procesów. W zaawansowanym alkoholizmie może dochodzić do marskości wątroby. Alkohol ma szkodliwy wpływ na układ nerwowy, szczególnie na komórki mózgu. Może powodować zaburzenia widzenia, trudności z poruszaniem się i utrzymaniem równowagi. Alkoholizm sprzyja niedożywieniu, powodując niedobory większości składników odżywczych.
Już we wrześniu poznają Państwo podstawowe i najważniejsze zasady prawidłowego żywienia człowieka zdrowego oraz dowiedzą się jakie znaczenie na nasze zdrowie mają poszczególne grupy żywności oraz jak ważne jest urozmaicanie naszej codziennej diety.
Artykuły będą pisane przez wykwalifikowanych dietetyków tworzących Zespół ds. Żywienia w naszej placówce. Magda i Kinga postarają się przybliżyć Państwu najważniejsze aspekty zdrowego żywienia.
Kinga Oklesińska
Nazywam się Kinga i jestem dyplomowanym dietetykiem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W szpitalu pracuje jako dietetyk tworząc Zespół ds. żywienia. Prowadzę również porady i warsztaty w ramach projektu unijnego: „Poprawa stanu zdrowia w zakresie otyłości wśród dzieci z klas I-VI z terenu powiatu mińskiego” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Tematyka żywieniowa to moje zainteresowanie i pasja od lat. Za pomocą artykułów na stronie chętnie zarażę Państwa prozdrowotnym stylem życia oraz nauczę właściwego podejścia do odżywiania.
Magdalena Gajczy
Nazywam się Magda jestem dyplomowanym dietetykiem, absolwentką studiów magisterskich na SGGW w Warszawie. Swoją przygodę z dietetyką zaczęłam od prowadzenia warsztatów żywieniowych i kulinarnych. Aktualnie pracuje w Szpitalu Powiatowym w Mińsku Mazowieckim w Zespole ds. Żywienia. Zajmuję się również edukacja żywieniową i poszerzaniem wiedzy dietetycznej w poradni dietetycznej, która działa w Przychodni Lekarskiej na ul. Kościuszki. W artykułach zamieszczanych na stronie postaram się wyjaśnić zawiłe zagadki żywieniowe oraz rozwiać wszelkie mity dietetyczne.