Kinga Oklesińska
Kinga Oklesińska
Dyplomowany dietetyk Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Facebook

Podczas zimy  spożywamy znacznie mniej warzyw i owoców . Wiadomo, gorszy smak i zapach tych produktów w porównaniu do ich walorów organoleptycznych w czasie lata np. pomidor – w lato można się nim zajadać codziennie, w zimę jest praktycznie bezsmakowy i bezzapachowy. Cena warzyw i owoców w okresie zimowym też nie jest zachęcająca, a przede wszystkim nie wszystkie produkty z tej grupy żywności możemy znaleźć w tym okresie na półkach sklepowych. A mrożonki? Mrożone warzywa i owoce warto jeść przez cały rok, mają wartość odżywczą porównywalną do świeżych i są coraz bardziej różnorodne. Warzywa i owoce przeznaczone na mrożonki zbiera się w szczycie sezonu i oprócz tego, że są wtedy najtańsze zawierają również najwięcej witamin. Sam możesz mrozić swoje sezonowe produkty np. maliny, borówki, truskawki itp.

  • Zamrażanie to najzdrowsza forma przechowywania żywności. Mrożone warzywa i owoce mają zawartość witamin i składników mineralnych porównywalną do świeżych surowców. Mrożonki tracą kilkakrotnie mniej witaminy A, C oraz witamin z grupy B niż podczas przechowywania tych produktów inną metodę. Jedną z najwrażliwszych na czynniki środowiskowe witaminą jest witamina C, jej straty w produktach mrożonych nie przekraczają 20%, a podczas tradycyjnego przechowywaniu, np. w piwnicy, zanika niemal cała witamina C i do 30% witaminy A. W produktach poddanych obróbce termicznej jak kompoty, dżemy, warzywa suszone, syropy straty witaminy C sięgają aż 75%.
  • Dużą zaletą mrożonek jest brak potrzeby stosowania dodatkowych substancji konserwujących.
  • Warzywa i owoce przed mrożeniem są blanszowane. Blanszowanie polega na krótkotrwałym zanurzeniu warzyw w temperaturze 85-100 stopni C. Proces ten zapobiega zmianom zabarwienia oraz walorów smakowych mrożonych warzyw, dodatkowo niszczone zostają mikroorganizmy chorobotwórcze (drobnoustroje). Blanszowanie powoduje również skrócenie czasu przygotowania potrawy po rozmrożeniu.
  • Z mrożonek możemy przygotować szybkie , smaczne, wartościowe a jednocześnie urozmaicone danie. Z gotowych mieszanek mrożonych warzyw bez problemu można szybko ugotować zupę , dodatek warzywny do drugiego dania  lub przekąskę w postaci gotowanych różyczek brokułów  czy kalafiora. Na drugie śniadanie/deser mus z mrożonych malin z jogurtem naturalnym i płatkami migdałowymi, do naleśników i omletów również świetnie sprawdzą się mrożone owoce jagodowe  w formie musów/przecierów.
  • Produkty mrożone zachowują swój smak i aromat

Pamiętaj!

Owoce i warzywa najlepiej od razu po wyjęciu z zamrażalnika gotować lub też rozmrażać bezpośrednio przed spożyciem i nigdy pod ciepłą wodą. Bardzo istotne jest, aby po rozmrożeniu ponownie nie zamrażać żywności (może spowodować to namnażanie niebezpiecznych dla zdrowia bakterii).