Kinga Oklesińska
Kinga Oklesińska
Dyplomowany dietetyk Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Facebook

IG jest wskaźnikiem pokazującym jak szybko wzrasta poziom glukozy we krwi po spożyciu węglowodanów. Pozwala na uszeregowanie produktów spożywczych ze względu na to jak duże powodują zmiany poziomu glukozy we krwi. Skala indeksu glikemicznego ma najczęściej zakres od 0 do 100, w zależności od tego, jak bardzo dany produkt podwyższa poziom glukozy we krwi. Indeks glikemiczny odnosi się tylko do węglowodanów, ponieważ tłuszcze i białka nie powodują wysokiego wzrostu poziomu glukozy. Pierwotnie posługiwanie się indeksem glikemicznym miało ułatwić wyrównanie glikemii osobom chorującym na cukrzycę, jednak jest to również zalecane dla osób zdrowych, ponieważ powoduje mniejsze wydzielanie hormonu insuliny i pozwala ograniczyć napady głodu, a więc pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

✅ Produkty o niskim indeksie glikemicznym powodują powolne przyswajanie i stopniowy wzrost oraz spadek poziomu cukru we krwi, ułatwia to kontrolę poziomu cukru we krwi oraz zapobiega przed nagłymi napadami głodu. Najkorzystniejsze do spożycia są produkty, których IG nie przekracza 55

Produkty o niskim indeksie glikemicznym:

 – warzywa (szczególnie surowe), mniej dojrzałe i słodkie owoce jak np. jabłko, pomarańcze, truskawki, produkty zbożowe pełnoziarniste jak np. chleb pełnoziarnisty, brązowy/dziki ryż, pełnoziarnisty makaron, mąki o typie 750, 1400, 1850, 2000, 3000, grube kasze np. gryczana, jęczmienna, suche nasiona roślin strączkowych, większość orzechów

❌ Produkty o wysokim indeksie glikemicznym powinniśmy w diecie ograniczyć. Im wyższa wartość IG danego produktu, tym wyższy wzrost poziomu cukru we krwi po jego spożyciu. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują zarówno nagły wzrost poziomu cukru we krwi, jak i szybki jego spadek, powoduje to duże wahania glikemii i szybkie pojawianie się głodu (tzw. wilczy głód)

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym:

– to generalnie wysoko przetworzone produkty jak np. frytki, chipsy, piwo, ziemniaki pieczone, banany suszone, owoce smażone w cukrze, suszone daktyle, bagietki, bajgle, rogaliki francuskie, gofry, bułki do hamburgerów i hot-dogów z mąki rafinowanej, chrupki kukurydziane i inne przegryzki słodzone lub solone, białe pieczywo, drobnoziarniste kaszę jak np. kasza manna, dojrzałe owoce, gotowane warzywa.

Na wartość indeksu glikemicznego wpływają również takie czynniki jak:

✔️ obróbka kulinarna produktu, pokarmy rozgotowane albo rozdrobnione mają o wiele wyższy indeks glikemiczny,

✔️ dojrzałość owoców, im bardziej dojrzały owoc tym wyższy IG,

✔️ Dodatek w posiłku tłuszczu, białka i błonnika pokarmowego, które spowalniają wzrost poziomu cukru we krwi.