Pielęgniarka opatrunkowa
Przewodnicząca Zespołu ds. profilaktyki i leczenia ran przewlekłych
Członek Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran
Mam na imię Ania, jestem pielęgniarką, pracuję w gabinecie leczenia ran i za pomocą tej strony internetowej chcę przekazać Państwu niezbędną, aktualną wiedzę medyczną na temat profilaktyki powstawania ran przewlekłych jak również informacje jak dbać i pielęgnować już powstałą ranę.
Niepokoi mnie fakt, że coraz więcej osób zgłasza się do gabinetu z ranami, zupełnie nie wiedząc dlaczego ich mała rana zrobiła się duża, boli, brzydko pachnie i ma duży wysięk.
Rany przewlekłe/trudno gojące się powstają na skutek powikłań wielu chorób przewlekłych i czas ich gojenia jest uzależniony przede wszystkim od leczenia tych chorób. Leczenie miejscowe z zastosowaniem opatrunków specjalistycznych nie przyniesie efektu jeśli nie będzie leczona choroba, która jest przyczyną powstania rany.
W cyklicznych, comiesięcznych artykułach przeczytacie Państwo na temat przyczyn powstania ran trudno gojących się w różnych chorobach przewlekłych, dowiecie się o tzw. „złotych standardach” postępowania w tych chorobach, jak ogromne znaczenie ma odpowiednie odżywianie na proces gojenia się ran przewlekłych, jaki wpływ ma otyłość na powstawanie chorób przewlekłych i ich powikłań oraz wiele innych cennych informacji.
Już we wrześniu dowiecie się Państwo dlaczego u osób chorych na cukrzycę dochodzi do powstania zespołu stopy cukrzycowej, jednego z najgroźniejszych powikłań cukrzycy, które w krótkim czasie może doprowadzić do amputacji kończyny oraz sepsy czyli zagrożenia życia.
W październiku przeczytacie o sposobach zapobiegania powstaniu zespołu stopy cukrzycowej.
Drodzy Państwo w wielu przypadkach Państwo sami możecie zapobiec groźnym powikłaniom jakimi są rany trudno gojące się. Moim zadaniem jest przekazanie wiedzy jak to zrobić.