Anna Mirosz
mgr Anna Mirosz
Pielęgniarka opatrunkowa
Przewodnicząca Zespołu ds. profilaktyki i leczenia ran przewlekłych
Członek Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią, czyli zbyt wysokim stężeniem glukozy (cukru) we krwi, wynikającym z defektu wydzielania i/lub działania insuliny.

Insulina jest to hormon trzustki. Cukrzyca to również zaburzenia metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Konsekwencją nieleczonej choroby i utrzymującej się hiperglikemii czyli wysokich poziomów cukru we krwi jest uszkodzenie naczyń krwionośnych co doprowadza do uszkodzenia wielu narządów takich jak oczy, nerki, serce. Uszkodzeniu ulegają również włókna nerwowe w kończynach dolnych.

Należy do chorób cywilizacyjnych i jako jedyna choroba niezakaźna została nazwana epidemią XXI wieku.

Międzynarodowa Federacja Cukrzycy informuje, że na świecie choruje na cukrzycę ponad 425 milionów osób. Cukrzyca typu 2 stanowi 90% wszystkich przypadków choroby.

W Polsce na cukrzycę choruje ponad 3 miliony ludzi i ich liczba wzrasta. Choroba ta jest ogromnym problemem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wiąże się z epidemią otyłości, niezdrowego trybu życia i brakiem ruchu (aktywności fizycznej).

Czy mamy wpływ na zachorowanie na cukrzycę typu 2?

W powstaniu cukrzycy typu 2 ogromną rolę odgrywa zbyt duża masa ciała, nieprawidłowe odżywianie i brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, które prowadzi do miażdżycy tętnic, dołącza się zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi oraz nadciśnienie tętnicze. W zachorowaniu na cukrzycę typu 2 ma wpływ również czynnik genetyczny, lecz obecnie nie jest on uważany za główny czynnik zachorowania na cukrzycę.

Prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę wzrasta w miarę zwiększania się masy ciała.

Nierozpoznana cukrzyca i długotrwale utrzymujący się wysoki poziom glikemii we krwi doprowadza do zaburzeń całego organizmu.

W wyniku niewyrównanej metabolicznie cukrzycy dochodzi do uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych (makroangiopatia), małych naczyń krwionośnych (mikroangiopatia) oraz włókien nerwowych (neuropatia).

Odpowiadając na pytanie – Czy mamy wpływ na zachorowanie na cukrzycę typu 2? Już Państwo wiecie, że mamy ogromny wpływ na zachorowanie na cukrzycę typu 2.

Pamiętajcie Państwo, że najważniejsze jest:

  • stała, regularna kontrola glikemii, nadciśnienia tętniczego, cholesterolu (podwyższenie cholesterolu frakcji LDL i trójglicerydów – przyspiesza miażdżycę),
  • zaprzestanie palenia tytoniu, picia alkoholu,
  • odpowiednie odżywianie – 5-6 posiłków dziennie co 3 godziny (według zaleceń Dietetyka),
  • stała aktywność fizyczna, pod kontrolą fizjoterapeuty (należy pamiętać, że wysiłek musi być dostosowany do wieku i możliwości chorego – ok. 150 minut tygodniowo),
  • codzienna kontrola wyglądu stóp, również części podeszwowej,
  • stała edukacja na temat powikłań i ich leczenia.

Drodzy Państwo,
Niezwykle ważna jest stała kontrola poziomów glikemii we krwi oraz kontrola funkcjonowania całego organizmu u specjalistów z różnych dziedzin medycyny.