Pielęgniarka opatrunkowa
Przewodnicząca Zespołu ds. profilaktyki i leczenia ran przewlekłych
Członek Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran
Terapia Podciśnieniowa Leczenia Ran (ang. NPWT – Negative Pressure Wound Therapy) w warunkach ambulatoryjnych.
Kierując się dobrem Pacjentów z raną trudno gojącą się w celu skrócenia czasu zamknięcia się rany, personel medyczny Poradni Chirurgicznej stale dokształca się, aby wprowadzać do codziennej pracy najnowsze metody leczenia ran zgodne z aktualną wiedzą medyczną.
Terapia podciśnieniowa stała się jedną z metod wspierających leczenie ran przewlekłych (i nie tylko) na całym świecie.
Stałe dokształcanie się personelu medycznego Powiatowej Poradni Chirurgicznej skutkuje wprowadzeniem terapii podciśnieniowej również u nas.
Ze źródeł dowiadujemy się, że taka terapia prowadzona była długo przed naszą erą, kontynuowana przez nasze babcie stawiające bańki. Działanie ,,baniek’’ opiera się na wytworzeniu ujemnego ciśnienia we wnętrzu ,, bańki’’, które poprawia krążenie krwi i usprawnia działanie układu odpornościowego. Bańki stawiane na plecach pomagają w leczeniu przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli i płuc.
Wraz z rozwojem technologii i pracą firm nad udoskonalaniem metod wspomagających leczenie ran, stworzono systemy do terapii podciśnieniowej leczenia ran o różnej etiologii.
Mechanizm działania takiej terapii opiera się na wytworzeniu równomiernego podciśnienia na całej powierzchni rany co pozwala na usuwanie z łożyska rany tkanek martwiczych, zmniejszenie obrzęku i poprawę przepływu krwi w łożysku rany. Skutecznie ogranicza również kolonizację bakteryjną w środowisku rany, przyspiesza tworzenie ziarniny i naskórkowanie czyli zapewnia ranie odpowiednie mikrośrodowisko przyspieszające procesy gojenia.
Na rynku polskim jest wiele systemów do terapii podciśnieniowej leczenia ran, zarówno w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych i domowych.
Systemy różnią się, jedne posiadają kanister, do którego spływa nadmierny wysięk z rany, inne są bez kanistra, a wysięk z rany wchłaniany jest w strukturę opatrunku. Różnią się również czasem działania, 7 dni, 14 dni, 30 dni. Niektóre systemy mają możliwość płukania rany. Stosuje się je w powikłanych ranach pooperacyjnych, w owrzodzeniach pochodzenia naczyniowego, odleżynach, oparzeniach, w zespole stopy cukrzycowej.
System ambulatoryjny pozwala osobom z raną przewlekłą do pełnienia swoich funkcji życiowych bez obaw, że ktoś zauważy opatrunek lub usłyszy działanie pompy.
Niestety systemy ambulatoryjne nie są refundowane przez NFZ i to Pacjent ponosi pełny koszt takiej 7, 14, 30 dniowej terapii. W niektórych systemach dołączone są np. dwa jałowe opatrunki, w systemach o dłuższym czasie działania opatrunki dokupowane są pojedynczo. Opatrunki te dostępne są w różnych rozmiarach.
Rodziny starszych osób z raną przewlekłą szukają wiedzy na temat leczenia rany swoich bliskich w różnych miejscach. Zdarza się, że to rodzina pyta nas o możliwości zastosowania takiej terapii. Udzielamy wtedy niezbędnych informacji na temat leczenia. Nie zajmujemy się sprzedażą takich systemów. To rodzina we własnym zakresie nabywa sprzęt i opatrunki do terapii podciśnieniowej, a my personel medyczny zakładamy opatrunki, monitorujemy ich czas utrzymania, edukujemy rodziny jak mają postąpić w razie niepokoju (tel. do pielęgniarki), dobieramy rozmiar opatrunku.
Według aktualnej wiedzy medycznej jest mało przeciwwskazań do zastosowania podciśnieniowej terapii leczenia ran. O tym czy może być zastosowana u danego Pacjenta decyduje Lekarz, u nas Lekarz Chirurg – Pani doktor Wanda Lusawa-Józefowicz.
Analizując koszty poniesione na opatrunki specjalistyczne i zastosowanie terapii podciśnieniowej przez 30 dni, stwierdzam, że terapia podciśnieniowa znacznie skraca czas zamknięcia się rany przewlekłej, nawet jeśli taka rana nie zamknie się w ciągu 30 dni to jej gojenie przebiega znacznie szybciej, więc ogranicza to koszty poniesione na opatrunki.
Poniżej przykłady ran o różnej etiologii zakwalifikowane do ambulatoryjnej terapii podciśnieniowej.
Poprawa jakości życia naszych Pacjentów jest dla nas priorytetem. Wygojenie rany przewlekłej to efekt współpracy wielu specjalistów, w tym pielęgniarek z różnych dziedzin medycyny.