Uprzejmie informujemy, że w związku ze wzmożonym okresem zachorowań i przeziębień zwiększyliśmy dostępność do lekarzy pediatrów dla naszych najmłodszych pacjentów w Przychodni Lekarskiej przy ul. Kościuszki 9.

Do zespołu lekarzy pediatrów dołączyła lekarz Joanna Jastrzębska, która w ramach współpracy będzie przyjmowała małych pacjentów od poniedziałku do czwartku zgodnie z przekazanym harmonogramem. Panią doktor będzie można również spotkać w oddziale pediatrycznym, gdzie będzie opiekowała się naszymi małymi pacjentami.

CZYM JEST PRZEZIĘBIENIE?

Choroba dotykająca praktycznie całą populacje ludności nawet kilka razy w roku. W Polsce szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. O przeziębieniu mówimy w momencie, gdy dochodzi do zakażenia górnych dróg oddechowych. Najczęstszą przyczyną zachorowań są wirus grypy typu A i B, wirus RS oraz wirusy paragrypy.

W porównaniu z zachorowaniami wywołanymi innymi wirusami, zachorowania na grypę mogą wywoływać poważne powikłania.

W JAKI SPOSÓB SIĘ ZARAŻAMY?

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

OBJAWY GRYPY

Gwałtowne wystąpienie–wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej i zagałkowy), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;-suchy kaszl, ból gardła i nieżyt nosa (zwykle o niedużym nasileniu).

JAK ZMNIEJSZYĆ RYZYKO ZACHOROWANIA NA GRYPĘ ORAZ W JAKI SPOSÓB CHRONIĆ PRZED NIĄ INNYCH?