Zakup sprzętu i nowoczesnej aparatury medycznej dla SPZOZ w Mińsku Mazowieckim udało się zrealizować dzięki dotacji budżetu Powiatu Mińskiego w bieżącym roku. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup urządzeń wykorzystywanych na szpitalnych oddziałach oraz w Przychodni Lekarskiej przy ul. Kościuszki. Dotacja objęła również prace remontowo-budowlane prowadzone w Szpitalu.

Nowy sprzęt trafił m.in. na Oddział Dziecięcy, na który dzięki środkom finansowym otrzymanym z dotacji zostały zakupione następujące urządzenia: aparat elektroniczny do pomiaru RR z wymiennymi mankietami (koszt: 11 232 zł), aparat do całodobowego pomiaru EKG metodą Holtera, który dał możliwość rozszerzenia specjalistycznej diagnostyki i monitorowania pacjenta z nieprawidłowościami zarówno przy codziennych czynnościach, jak i podczas snu (koszt: 29 646 zł), defibrylator kliniczny do ratowania życia zarówno małych pacjentów, jak i osób dorosłych (koszt: 29 916 zł) oraz otwarty inkubator z możliwością fototerapii, do pielęgnacji i naświetlania noworodków.

Na Oddział Ginekologiczno-Położniczy został zakupiony nowoczesny fotel ginekologiczny (koszt: 59 832 zł) oraz 19 kompletów łóżek szpitalnych (koszt: 284 838,12 zł), w które zostanie wyposażony obecnie remontowany odcinek ginekologiczny. Na potrzeby Poradni Ginekologiczno-Położniczej został zakupiony aparat USG (koszt: 178 000 zł).

Blok Operacyjny został wyposażony w instrumentarium do zabiegów otwartych (koszt: 99 719,48 zł), wózek do transportu materiałów sterylnych ze stali nierdzewnej (koszt: 9 925,50 zł) oraz trenażer laparoskopowy (koszt: 29 999 zł) przeznaczony do treningu umiejętności laparoskopowych. Trenażer ma anatomiczny kształt ludzkiego brzucha z uwzględnieniem wiernej symulacji tkanek ludzkich.

Doposażone w nowe urządzenia zostały także: Oddział Neonatologiczny, Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy. W ramach dotacji dla noworodków zakupione zostały: mata do fototerapii (koszt: 19 440 zł), materac grzewczy dla niemowląt (koszt: 8 424 zł) oraz sprężarka powietrza (koszt: 15 660 zł). Na OAiIT trafił: aparat do terapii nerkozastępczej (koszt: 64 800 zł) oraz dwie sztuki modułu do pomiaru zrzutu serca (koszt: 51 840 zł). Dla poprawy komfortu hospitalizowanych pacjentów na SOR zakupiono 4 komplety nowoczesnych łóżek posiadających regulację elektryczną wraz z szafkami (koszt: 41 963,16 zł).

Do Przychodni Lekarskiej został zakupiony spirometr służący do nieinwazyjnego badania, które ma na celu ocenę pracy układu oddechowego (koszt 28 782 zł) oraz dwa urządzenie: polomierz (koszt: 34 935 zł) oraz tonometr (koszt: 65 000 zł), które trafiły do poradni okulistycznej. Polomierz był już wcześniej wykorzystywany w poradni, jednak zakupione urządzenie jest nowszej generacji i pozwala na szybszą i jeszcze dokładniejszą diagnostykę pacjenta np. w przypadku podejrzenia jaskry. Tonometr natomiast posiada zastosowanie m.in. przy badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego czy ostrości wzroku.

Na początku marca w związku z pandemią koronawirusa doposażono również Aptekę szpitalną oraz punkty szczepień w 4 sztuki nowych chłodziarek farmaceutycznych do przechowywania szczepionek (koszt: 64 648,80 zł).

Dzięki zakupowi sprzętu w ramach dotacji zaplecze diagnostyczne zostało rozszerzone i unowocześnione, co poprawiło jakość świadczeń zdrowotnych. Specjalistyczne wyposażenie medyczne zakupione dzięki dotacji nie tylko obecnie pomoże w badaniach pacjentów diagnozowanych w kierunku zakażenia koronawirusem, ale również w przyszłości będą służyły wykonywaniu innych badań.

Środki finansowe otrzymane z dotacji przeznaczono również na instalację dodatkowego zbiornika na tlen medyczny o pojemności 4900 litrów wraz z parownicą o nominalnej wydajności 168 m3/h (koszt: 130 000 zł).

W ramach dotacja budżetu Powiatu Mińskiego zostały wykonane prace remontowo-budowlane. Generalny remont został zaplanowany na Oddziale Ginekologiczno-Położniczy, natomiast na pierwszym piętrze Oddziału Chorób Wewnętrznych zostały wykonane prace z zakresu robót malarskich i stolarki drzwiowej. Odcinek remontowany na Internie został oddany do użytku przed planowanym czasem zakończenia inwestycji. Od 30 listopada jest on już dostępny dla pacjentów. Prace remontowe w części ginekologicznej są na ostatnim etapie, wykonywana jest kosmetyka pomieszczeń i czynności wykończeniowe. Inwestycje w znaczny sposób przyczynią się do poprawy komfort pacjentów podczas hospitalizacji.