W dniu dzisiejszym został oddany do użytku nowy dodatkowy zbiornik tlenu medycznego zabezpieczy pacjentów Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z budżetu Powiatu Mińskiego.

Ważący ok. 4 ton zbiornik, o pojemności 4900 litrów, został dostarczony do szpitala 29.11.2021 wraz z parownicą o nominalnej wydajności 168 m3/h. Urządzenia zostały zamontowane na specjalnie przygotowanym fundamencie.

Średnie dobowe zużycie ciekłego tlenu medycznego w naszym szpitalu w czasie szczytu epidemii koronawirusa sięga ok. 1900 kg, w związku z koniecznością stosowania tlenoterapii u chorujących na COVID-19 co przy pojemności dotychczasowego zbiornika tlenu było maksymalną wartością.

Od 1 grudnia 2021 w Szpitalu Powiatowym SPZOZ w Mińsku Mazowieckim będzie dostępnych zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego 97 miejsc dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2, 60 miejsc w Oddziale Chorób Wewnętrznych, 31 miejsc w Oddziale Chirurgii Ogólnej oraz 6 miejsc w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. 

Zbiornik tlenowy