Praca położnej w sali porodowej jest wyjątkowa i niepowtarzalna, przede wszystkim ze względu na odpowiedzialność za dwa życia jednocześnie. Pracy na sali porodowej nie da się zaplanować, nie umiemy przewidzieć ile pacjentek przyjmiemy czy to w dzień czy w nocy. W trakcie 12 godzin obecne są zawsze dwie położne i wszystko dzieje się dynamicznie, a nasze czynności są uzależnione od aktualnej sytuacji położniczej pacjentki. Sala porodowa jest salą intensywnego nadzoru, w której otaczamy pacjentki troskliwą opieką.

Położna podczas porodu nawiązuje z pacjentką szczególną relację, gdyż sprawuje opiekę w momencie wyjątkowego, intymnego momentu narodzin. Podążając za potrzebami pacjentek, a jednocześnie korzystając z posiadanej wiedzy i doświadczenia, czuwamy nad prawidłowym przebiegiem porodu, który możemy prowadzić samodzielnie, a w przypadku pojawienia się komplikacji lub podczas porodu powikłanego współpracujemy w zespole terapeutycznym z lekarzami pełniącymi dyżur w naszym oddziale. Podczas przebiegu porodu przebywając z pacjentką monitorujemy jej stan ogólny oraz czuwamy nad stanem dziecka wykonując badanie KTG oraz osłuchując czynność jego serca, wykonujemy wkłucia dożylne, pobieramy krew na badania diagnostyczne, podajemy leki na zlecenie lekarskie. Wspieramy kobiety podczas tego wyjątkowego, ale także wymagającego ogromnego wysiłku procesu jakim jest poród poprzez stosowanie różnych pozycji porodowych. Proponujemy naszym pacjentkom niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, takie jak: immersja wodna, aromatoterapia, przezskórna stymulacja elektrodami Tens, podawanie na zlecenie lekarskie analgezji wziewnej określanej przez nasze pacjentki jako „gaz rozweselający”. Każdą formę łagodzenia bólu szczegółowo omawiamy i informujemy przed zastosowaniem, jaki ma wpływ na rodzącą oraz jej dziecko, rekomendujemy również którą z nich najlepiej zastosować na danym etapie przebiegu porodu. Zachęcamy również pacjentki do spożywania posiłków, które mogą przyjmować przez cały poród. W naszym szpitalu odbywają się porody rodzinne, w których pacjentce może towarzyszyć wybrana osoba przez cały czas, kiedy przebywa na sali porodowej. Staramy się angażować osobę towarzyszącą w przebieg porodu, gdyż jej rola podczas porodu jest bardzo ważna, podpowiadamy jak wspierać rodzącą, gdzie masować, jak trzymać za przysłowiową rękę.

Przyjęcie porodu jest kulminacyjnym momentem naszej pracy. Dla mam jest to ogromne przeżycie i proszę nam wierzyć, że dla nas położnych także. Podczas porodu towarzyszy nam cała gama odczuć, radość, stres, opanowanie i wreszcie poczucie satysfakcji. Czasami poród jest powikłany i to także nas dotyka, analizujemy każdą minutę porodu, martwimy się stanem mamy i dziecka, staramy się wspierać rodziców chociaż same mamy poczucie, iż też czasem potrzebujemy wsparcia, aby móc te trudne sytuacje przepracować i dalej profesjonalnie i z zaangażowaniem wykonywać swój zawód.

Poza porodami drogami natury zajmujemy się pacjentkami przygotowywanymi do cięcia cesarskiego, które może być planowe lub nagłe. Jesteśmy zaangażowane, nie tylko w przygotowanie pacjentki do operacji, ale także jako położne instrumentariuszki asystujące podczas zabiegu cięcia cesarskiego. Warto wspomnieć, że po planowanym cięciu cesarskim, zachęcamy świeżo upieczonych tatusiów do kangurowania, czyli przytulania dziecka w kontakcie skóra do skóry.

Czas po porodzie jest dla nas również bardzo ważny, ponieważ pacjentka zostaje pod naszą opieką jeszcze przez 2 godziny. Monitorujemy wówczas m.in. jej stan ogólny, ciśnienie, tętno, temperaturę, krwawienie z dróg rodnych, wysokość dna macicy. Obserwujemy jak wygląda kontakt matki z dzieckiem, przeprowadzamy pierwszą edukację z zakresu karmienia piersią, monitorujemy jego przebieg, nadzorujemy pierwszy kontakt skóra do skóry. Mimo czasami dużego zmęczenia staramy się być wsparciem dla pacjentki, znaleźć w sobie siłę na okazanie empatii. Dokumentacja medyczna, to jedna z tych stron naszej pracy, której nie darzymy zbyt wielką sympatią szczególnie dlatego, że mamy jej bardzo dużo. Prowadzimy kartę obserwacji porodu – partogram, w którym co dwie godziny wpisujemy w systemie obserwacje, wszystkie zastosowane pozycje, podane leki. Dodatkowo wartości z zapisu KTG, czyli czynność serca dziecka oraz czynność skurczową macicy wprowadzamy do systemu co 15 minut, a kiedy przy pełnym rozwarciu nie wychodzimy już z sali, to po dwóch godzinach mamy sporo do nadrobienia. W zakresie naszych obowiązków jest także m.in.: mycie narzędzi, czyszczenie pasów do KTG czy sprawdzanie ważności leków.

Każdego dnia musimy wykazywać się przede wszystkim opanowaniem, empatią, cierpliwością i zrozumieniem. Czasami jednak w warunkach domowych musimy sobie poradzić ze swoimi trudnymi emocjami, zdarza nam się zapłakać, jednak najczęściej odczuwamy satysfakcję z wykonanej pracy.