Przed 2020 rokiem depresja zajmowała czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Obecnie, biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną i związaną z nią izolację, problem ten może być znacznie poważniejszy.

Mimo tak dużej skali, wiedza na temat tej choroby jest wciąż niewystarczająca. Część osób uznaje objawy depresji za symptomy zupełnie innej choroby i zgłasza lekarzowi problemy ze snem, brak apetytu, spadek energii czy zaburzenia pamięci.

W depresji, tak samo jak w przypadku innych chorób, szybkie rozpoznanie i podjęcie właściwego leczenia, jest kluczem do powrotu do zdrowia. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby lekarze potrafili rozpoznać u swojego pacjenta symptomy depresji i skierować go do odpowiedniego specjalisty.

Zachęcamy do zapoznania się z „Rekomendacjami postępowania w zakresie zapobiegania, wykrywania i leczenia depresji” opracowanymi przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

wyleczdepresje.pl

Projekt zrealizowany ze środków finansowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach programu pn. Program Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020.

Ministerstwo Zdrowia