Szanowni Państwo informujemy, że w trzecim kwartale bieżącego roku planujemy uruchomienie w Oddziale Chirurgii Ogólniej Szpitala Powiatowego w Mińsku Mazowieckim realizacji nowej procedury medycznej. W oddziale będą wykonywane przetoki tętniczo-żylne, przetyka jest niezbędna do leczenia chorych z zaawansowaną niewydolnością nerek wymagających dializ.
Mocznica to choroba spowodowana brakiem czynności nerek. Niewydolne nerki nie oczyszczają krwi z toksyn i produktów przemiany materii, które kumulując się zatruwają organizm. Prowadzi to do osłabienia, a następnie do zgonu chorego.

Mocznica była wyrokiem śmierci do czasu wprowadzenia do leczenia sztucznej nerki. Sztuczna nerka jest maszyną, która oczyszcza krew z toksyn mocznicowych. Zabieg oczyszczania krwi z toksyn nazywa się dializą.

Aby wykonać dializę niezbędne jest doprowadzenie krwi chorego do tej maszyny. Wym celu wykonuje się na ręce, operację wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej. Polega to na połączeniu ze sobą tętnicy i żyły techniką mikrochirurgiczną. Wymaga to od chirurga dużej staranności i precyzji, ponieważ ta operacja jest wykonywana pod powiększeniem przy użyciu lup operacyjnych i przy wykorzystaniu bardzo cienkich szwów chirurgicznych o średnicy porównywalnej do ludzkiego włosa.

Bez dobrze działającej przetoki tętniczo-żylnej nie można podłączyć chorego do sztucznej nerki i w związku z tym nie jest możliwe oczyszczenie krwi z toksyn mocznicowych. Przetoka tętniczo-żylna jest niezbędna do leczenia chorych z zaawansowaną niewydolnością nerek wymagających dializ.