You are currently viewing Oddział Chirurgii Ogólnej Szpitala Powiatowego SPZOZ w Mińsku Mazowieckim
Dr n. med. Marek Olewiński

Oddziałem Chirurgicznym od 2016 roku kieruje doktor nauk medycznych Marek Olewiński. Jest specjalistą z chirurgii onkologicznej oraz chirurgii ogólnej. Wcześniej był związany z warszawskim szpitalem przy ul. Banacha.

Na Oddziale Chirurgicznym znajduje się 31 łóżek, a kadra lekarska składa się z 5 specjalistów oraz 4 rezydentów. Dodatkowo do zespołu niedawno dołączył profesor Janusz Olędzki, który jest specjalistą z chirurgii onkologicznej oraz ogólnej i uczestniczy w operacjach onkologicznych. Na te chwilę zabezpieczenie kadrowe jest optymalne.

Lekarze pracujący na oddziale wykonują operację elektywne tzw. planowe. Należą do nich np. operacje przepuklin, rekonstrukcje powłok brzusznych, operacje tarczycy, usunięcie pęcherzyka żółciowego czy operacje żylaków. A także operacje wykonywane w trybie przyspieszonym lub pilnym. W trybie przyspieszonym operowani są pacjenci onkologiczni, natomiast w trybie pilnym wykonywane są wszystkie zabiegi w ramach ostrego dyżuru. Są to np. niedrożności i krwotoki do przewodu pokarmowego, ostre schorzenia jamy brzusznej czy też zabiegi urazowe np. kraniotomie.

Dużym osiągnięciem Oddziału Chirurgicznego jest stworzona ścieżka do kompleksowego leczenie chorych onkologicznych. Zaczynając od diagnostyki po leczenie systemowe, czyli chemioterapie czy radioterapie. Dzięki wypracowanym relacjom i kontaktom z lekarzami z warszawskich placówek mamy możliwość kierowania tam naszych pacjentów na poszczególne części leczenia. Jednak zarówno operacja, jak i cała koordynacja leczenia jest wykonana przez specjalistów z mińskiego szpitala. Dopracowana ścieżka leczenia chorych onkologicznych skutkuje tym, że wszystko działa sprawnie, a czas oczekiwania na wykonanie operacji onkologicznej nie przekracza 7 – 10 dni.

Poza wyspecjalizowaną i merytoryczną kadrą oddział jest wyposażony w sprzęt na bardzo wysokim poziomie. Posiada własny dermatom, który umożliwia wykonywanie przeszczepów skórnych, dla chorych urazowych oraz chorych oparzonych. Dysponuje sprzętem laparoskopowym, w tym trenażerem, dzięki czemu część operacji ostrodyżurowych i planowych wykonywanych jest metodą laparoskopową. Całe zaplecze kadrowe oraz zabezpieczenie w sprzęt umożliwia wykonywanie bardzo szerokiego spektrum operacji.

Doktor Marek Olewiński podkreśla, że oddział już jest na dobrym poziomie merytorycznym oraz możliwościowym, jednak dalej planuje go rozwijać. Priorytetem jest przede wszystkim pacjent i indywidualne podejście, podejmowanie decyzji nie tylko w oparciu o statystykę i zalecenia, ale mając na uwadze konkretnego człowieka, jego emocje, uczucia czy sytuację życiową. Według dr Olewińskiego kluczem do dobrego leczenia jest empatia.