Szczepienia pacjentów onkologicznych, dializowanych, po przeszczepach i mechanicznie wentylowanych rozpoczną się 15 marca 2021 roku. A rejestracja – 10 marca. Chcemy, żeby osoby przewlekle chore, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19 lub śmierć z jej powodu, były zaszczepione jak najszybciej. Dlatego nie zwlekaj i zaszczep się przeciw COVID-19.
Rejestracja na szczepienia osób przewlekle chorych rozpocznie się 10 marca 2021 r., same szczepienia zaś ruszą 15 marca 2021 roku. Chorzy dostaną skierowanie automatycznie, jednak w niektórych przypadkach zalecana będzie konsultacja z lekarzem prowadzącym – czy na pewno kwalifikują się na szczepienie i w jakim terminie.
Kto może zapisać się na szczepienie w pierwszej kolejności?
Pacjenci przewlekle chorzy z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19, którzy zaliczają się do tzw. etapu 1B to:
- pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
- pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dni 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
- pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
- pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.
Trwają prace nad poszerzeniem tej grupy.
Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którym jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów. O szczegółach będziemy informować wkrótce.
Jesteś pacjentem z chorobą nowotworową i w latach 2020-2021 leczono Cię chemioterapią lub radioterapią?
- Skierowanie na szczepienie dostaniesz automatycznieSkierowanie dla pacjentów onkologicznych zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia.
- Jeśli jesteś już PO czynnym procesie terapii onkologicznej– zapoznaj się z wytycznymi – opublikujemy je na tej stronie w piątek 5 marca
– jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia, skontaktuj się z wybranym punktem szczepień lub ze szpitalem tymczasowym i umów termin szczepienia.
- Jeśli jesteś W TRAKCIE czynnego procesu terapii (np. radioterapii lub chemioterapii)– zapoznaj się z wytycznymi – opublikujemy je na tej stronie w piątek 5 marca i w razie potrzeby skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym
– jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia, zostaniesz zaszczepiony w swoim ośrodku onkologicznym lub w populacyjnych punktach szczepień
- Zaszczep sięSkorzystaj z bezpłatnego szczepienia w wybranym przez siebie czasie.
- Przyjmij drugą dawkęPamiętaj o drugiej dawce szczepienia – termin otrzymasz bezpośrednio w punkcie szczepień w dniu pierwszej dawki.
Ważne! Jeśli jesteś w trakcie hospitalizacji, szczepionkę przyjmiesz w placówce, w której jesteś leczony.
Jesteś pacjentem po przeszczepie komórek, tkanek, narządów i jesteś poddany leczeniu immunosupresyjnemu?
- Skierowanie na szczepienie dostaniesz automatycznieSkierowanie dla pacjentów po przeszczepach zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia.
- Zapoznaj się z wytycznymi dla pacjentów po przeszczepachW piątek (5.03) opublikujemy wytyczne określające, w których przypadkach pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem prowadzącym i/lub opóźnić przyjęcie pierwszej i drugiej dawki.
Dla większości pacjentów nie ma żadnych przeciwwskazań do szczepienia!
- Umów termin i miejsce szczepieniaSkontaktuj się z wybranym populacyjnym punktem szczepień (włączając szpitale węzłowo-populacyjne i tymczasowe).
- Zaszczep sięSkorzystaj z bezpłatnego szczepienia w wybranym przez siebie czasie.
- Przyjmij drugą dawkęPamiętaj o drugiej dawce szczepienia – termin otrzymasz bezpośrednio w punkcie szczepień w dniu pierwszej dawki.
Ważne! Jeśli jesteś w trakcie hospitalizacji, szczepionkę przyjmiesz w placówce, w której jesteś leczony.
Jesteś pacjentem poddawanym przewlekłej wentylacji mechanicznej?
- Skierowanie na szczepienie dostaniesz automatycznieSkierowanie dla pacjentów wentylowanych mechanicznie zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia.
- Pacjenci mobilniJeśli jesteś mobilny i możesz samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień – skontaktuj się z wybranym populacyjnym punktem szczepień (włączając szpitale węzłowo-populacyjne i tymczasowe).
- Pacjenci niemobilniJeśli ze względu na stan zdrowia nie możesz być szczepiony poza domem, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Lekarz zakwalifikuje Cię do szczepienia z wykorzystaniem mobilnego zespołu szczepień lub wyjazdowego punktu szczepień.
- Przejdź kwalifikację z lekarzem
Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/osoby-przewlekle-chore